Skip to content
Profesionálne čistenie kanalizácie a odpadov
Platba kartou
Garancia funkčnosti!

Ako vyčistiť upchatý záchod

V modernej spoločnosti nie je toaleta len vymoženosťou, je to nevyhnutnosť a na Slovensku si domácnosť bez záchoda už ani nevieme predstaviť (len 1,5% Slovákov nemá splachovací záchod). K splachovaciemu záchodu patrí aj nočná mora v podobne upchatého záchoda, s tým spojená voda, vytápanie a nepríjemný zápach. Upchatý záchod môže naznačovať vážny problém s odpadom preto ho netreba podceňovať. V prvom rade skúste upchatý záchod vyčistiť svojpomocne a ak to nezaberie alebo problém pretrváva tak využiť tzv. krtkovanie

 

Top 10 príčiny upchatia záchodu

Najlepšia liečba je prevencia. Preto sa najskôr pozrieme na to, čo najčastejšie spôsobuje upchatie záchodu. 

 

Samozrejme okrem mechanického upchatia záchudu, vstupujú do hry aj iné faktory, pre ktoré sa môže upchať vaša kanalizácia. napr.: stupeň tvrdosti vody a usádzanie rôznych nečistôt v podobe mastnoty, ktoré spolu s ľudskou ľahkomyseľnosťou stoja za vznik nepriechodnej bariéry v kanalizácii.

 

Najčastejšími príčinami upchatého záchoda je zaseknutie predmetu v záhyboch WC (sifón záchodu). Vážnejším problémom môžu byť upchaté odpadové rúry za záchodom. Upchatie toalety alebo odpadových rúr vedie k tzv. neodtekaniu záchoda, kedy voda, fekálie a toaletný papiera neodteká do kanalizácie. 

 

Priemer odpadových rúr zužuje predovšetkým mastnota, vodný kameň, ktorý sa postupne usádza v rúre, zachytávanie vlasov, chlpov, či zbytkov jedla.

 

1. Mastnota, tuky a oleje v záchode

Pokazené jedlo, polievky a rôzne zvyšky z kuchyne si mnohí zvykli vyhadzovať a vylievať do záchoda. Možno si poviete, že by ste to v živote nespravili, no ruku na srdce, nikdy ste nevyliali starú polievku do záchoda?  

 

Jedlo obsahuje mastnoty (chemicky sú to estery vyšších karboxylových, alebo tzv. mastných kyselin). Ak sa mastnota vylieva do záchoda, kde sa splachuje studenou vodou, tak tuky tuhnú a môžu vytvoriť tuhú hmotu, ktorá môže zapchať záchod alebo sa usadzovať na stenách odpadových rúr a tým zmenšovať ich priemer a po čase spôsobiť upchatie záchodu a celého odpadového systému. 2. Zvyšky jedál

Zvyšky z jedla alebo varenia, nepatria do záchoda ale do kompostu (samozrejme len tie rastlinného pôvodu). Zvyšky jedla môžu mechanicky upchať záchod a odpadové rúry. Taktiež mastnova z jedla môže spôsobiť usadzovanie a znížený prietok. Od 1.1.2022 našťastie na Slovensku platí novela zákona o odpadoch č. 79/2015 Z. z., ktorá ukladá samosprávam povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Preto ho nemusíte vyhadzovať do záchoda. 

 

3. Vlasy a chlpy

Počas pandémie, boli mnohí ľudia nútený strihať sa svojpomocne doma. Vlasy ale nepatria do záchoda alebo vodovodného odpadu. Ak sa zmiešajú s mastnotou môžu spôsobiť vážne upchatie kanalizácie, nie len na záchode ale v celom byte alebo dome. 

 

4. Dámske hygienické potreby

Medzi bežné príčiny upchatia záchodu a kanalizácie patria hygienické potreby (vatové tampóny, dámske hygienické pomôcky). Tieto predmety sa nedokážu rozpustiť v záchode (ako napr. toaletný papier) a môžu spôsobiť upchatie kanalizácie. Ak bývate v dome a nie ste napojení na “mestkú kanalizáciu” ale máte žumpu, ktorú napr. prečerpávate (prečerpávačka kanalizácie), tak hygienické pomôcky môžu upchať žumpu a poškodiť čerpadlo.

 

5. Vlhčené obrúsky

Vlhčené obrúsky z použitia v domácnosti alebo detské vlhčené obrúsky nepatria do záchodového potrubia. Sú vyrobené z pevnejšieho materiálu a rozpúšťajú sa pomalšie ako toaletný papier. To môže spôsobiť upchatý záchod a kanalizáciu. 

 

6. Nedostatočný spád potrubia

Medzi príčiny upchatia záchodu, ktoré väčšinou ako majiteľ domu alebo bytu nevieme ovplyvniť sú zle uložené odpadové, alebo kanalizačné rúry. 

Pri ukladaní odpadového potrubia platia určité normy alebo minimálne postupy, ktoré sa dodržujú. Zásadou pri ukladaní odpadového potrubia je vytvorenie spádu minimálne 2-2,5 cm na 1 m dĺžky potrubia. Tým sa zabráni upchávaniu úsekov odpadových rúr. 7. Poškodenie kanalizačného potrubia

Ak bývate v bytovom dome (činžáku) tak s poškodeným odpadového potrubia, ktoré by spôsobilo jeho upchatie sa často asi nestretnete. V rodinných domoch sa môžete stretnúť s upchatým potrubím a záchodom, napr. v prípade keď koreňový systém stromov alebo drevín mechanicky poškodí potrubie a prestie ním až do domu. To spôsobí, že záchod ani odpad neodteká a na pozemku sa môžu vyskytnúť vlhké a zapáchajúce miesta. 

8. Preplnená žumpa

Vo vidieckom dome alebo na predmestiach často neexistuje centrálna kanalizácia (mestská kanalizácia). Najbežnejšie riešenie je vybudovanie žumpy alebo drahšia varianta je domáca čistička odpadových vôd. V prípade ak je žumpa preplnená, odpad zo záchoda neodteká a tlačí sa späť do domu. 

 

9. Predmety, ktoré do záchoda nepatria

Hlavne malé deti dokážu pri chvíľke nepozornosti zapchať záchod napr. hračkami, ktoré sa v zápale hry môžu ocitnúť v záchodovej mise. Spláchnutá hračka alebo oblečenie môže veľmi jednoducho zapchať toaletu (sifón wc), alebo v horšom prípade odpadovú rúru. To spôsobí zablokovanie prietoku rúry a zapchatie odpadu. 

 

10. Stavebný materiál z prerábky bytov a domov

Pri prerábke bytu alebo domu, mnohí ľudia zvyšky stavebného materiálu (neminutú omietku, lepidlo, a podobne) splachujú do záchoda. To nie je veľmi múdre, nakoľko tieto stavebné hmoty sa môžu v kanalizácii usadiť a stvrdnúť. Tým môžu spôsobiť vážne upchatie a poškodenie kanalizačného (odpadového) potrubia. 

Pred samotným odpchávaním záchoda

Ak máte upchatý záchod a obávate sa pretečenia vody do kúpelne a vytopenia susedov, máte máte dve možnosti, ako pretečeniu vody zabrániť. 

 

Zatvorte ventil

Uzatvorte ventil na hadici, ktorou je privádzaná voda do nádržky záchoda. Hadica je vo väčšine prípadov viditeľná a taktiež aj ventil, ktorým zabezpečíte, že voda do záchoda už nepriteká. 

 

V prípade, že z nejakého dôvodu nie je možné zatvoriť ventil vody pre WC, zatvorte hlavný prívod vody do bytu alebo domu. 

 

V horšom prípade, keď sa bojíte pretečeniu záchoda, odčerparte vodu zo záchoda, napr. vedrom.

 

Ako vyčistiť upchatý záchod svojpomocne

V obchodoch predávajú viacero nástrojov a prípravkov na prepchatie záchoda, ktoré môžete vyskúšať a svojpomocne sa zbaviť upchatého záchoda.  

Zvon

V každej domácnosti sa určite nachádza tradičný záchodový zvon. Či už vlastníte moderné prevedenie alebo úplne to najklasickejšie s čiernou gumou a drevenou rúčkou, princíp jeho použitia je rovnaký. 

 

 • Zvon môže pomôcť uvoľniť upchatý záchod (záchodový sifón). 
 • Pred použitím zvonu sa istite, že v záchodovej mise sa nachádza voda (aspoň do polovice záchoda). Je to dôležité aby vznikol tlak vody, ktorý pomôže uvoľniť upchatý záchod.  
 • Nasmerujte zvon do otvoru v mise a niekoľkokrát silne zatlačte.
 • Zvon musí byť dostatočne veľký aby zakryl celý otvor a vytvoril sa tlak (nie hornú misu ale dolný zúžený otvor v ktorom je normálne voda a ktorý smeruje do kanalizácie). 
 • Stlačenie zvonu opakujte 5-10 krát a zvon vytiahnite. Ak bolo prepchatie záchodu (záchodového sifónu) úspešné, voda zo záchodovej misy začne odtekať. 
 • Spláchnite a overte si či voda v záchode odteká. 
 • Ak voda v záchodovej mise začne opäť stúpať, okamžite ju zastavte a pokračujte v zvonovaní. 
 • Ak manuálne zvonovanie nie je účinné, môžete vyskúšať ďalšie metódy na vyčistenie upchatého záchodu svojpomocne alebo si objednať profesionálne krtkovacie služby.  

 

Kanalizačná pružina, tzv. krtko

V nákupných a záhradných centrách je možnosť si kúpiť silný drôt – špirálu na čistenie odpadov (tzv. krtka). Táto pomôcka je v rôznych prevedeniach tvrdosti a dĺžky. Podľa toho či idete čistiť záchod alebo upchatý drez, poprípade sprchu.

Obsluha domáceho krtka nemusí byť komplikovaná, jednoducho sa snažíte touto kanalizačnou pružinou (krtkom) mechanicky odstrániť prekážku v záchode alebo kanalizácii. 

 

Domáci krtkovia nie sú tak účinný ako profesiálne kanalizačné pružiny, ktoré používame na čistenie upchatého záchoda a kanalizácie, preto domáce použitie nemusí vždy fungovať. Hlavne ak sa jedná o upchatie kanalizácie ďalej od záchoda. 

 

Nepoužívajte drôtené vešiaky ani iné železné a drôtené pomôcky, aby ste nepoškriabali záchod alebo to nerozbili. 

Hydroxid sodný (lúh) na upchatý záchod

Hydroxid sodný je možné kúpiť v napr. v Tescu alebo záhradných centrách. Postup je jednoduchý:

 

 • Nasypte hydroxid sodný do upchatého záchodu.
 • Počkajte 10-15 min. kým sa záchod neuvoľní.
 • Ak postup nezaberie opakujte ho.

 

Splachujte kým sa záchod neuvoľní 

Niekedy aj najjednoduchší a najmenej účinný spôsob môže pomôcť. Ak je záchod upchatý len v sifóne, napr. veľkým množstvom toaletného papiera, môžete skúsiť opakované splachovanie. Tlak vody môže pretlačiť papier sifónom a záchod odtečie. Horúca voda (s mydlom)

 

Problém s upchatým záchodom nie je vždy komplikovaný a niekedy poslúži aj obyčajná horúca voda. Zohrejte v kanvici alebo v hrnci vodu kým nie je vriaca (100°C) a nalejte ju do upchatého záchoda (samozrejme musí tam byť miesto na naliatie vody). Čím teplejšia voda bude vo výsledku v mise, tým väčšia šanca, že usadenina v záchode (kombinácia toaletného papiera a fekálií, alebo mastná usadenina) povolí a upchatý záchod sa uvolní. Môžete skúsiť naliať do záchoda, predtým ako do neho nalejete vriacu vodu, pridať tekuté mydlo (detergent), ktorý môže pomôcť usadeninu rozpustiť. 

Ocot a sóda bikarbóna

Keď vám záchod nesplachuje a nemáte po ruke zvon, môžete sa obrátiť na netoxické domáce čistiace prostriedky – ocot a sódu bikarbónu. Ocot a sóda bikarbóna sú skvelé pri čistení mnohých povrchov. 

 

Tieto čistiace prostriedky pre domácnosť však fungujú aj vtedy, keď potrebujete opraviť zablokovaný záchod a nemáte zvon. 

 

 • Pridajte šálku jedlej sódy (sóda bikarbóna) do upchatého záchoda a počkať niekoľko minút. 
 • Potom do záchoda pomaly nalejte dve šálky octu.
 • Nechajte zmes jedlej sódy a octu niekoľko minút pôsobiť.
 • Spláchnite aby sa zistili, či záchod odteká.
 • Ak neodteká, postup opakujte. Ocot a sóda bikarbóna reagujú tak, že vytvárajú bubliny, preto radšej nalievajte ocot pomaly aby ste sa nepostriekali vodou. 

 

 

Epsomská soľ

Bomba do kúpeľa alebo epsomská soľ (Síran horečnatý – MgSO4) sa používa pri relaxovaní vo vani pre jej blahodárne účinky. Môžete ju však použiť aj na upchatý záchod. Vložte bombu do toaletnej misy a počkajte kým bomba vypení. Z bomby sa uvoľňuje kyslík, ktorý môže pomôcť uvoľniť upchatý záchod. 

 

Coca-Cola na upchatý záchod

 

 • Nechajte dvojlitrovú fľašu zohriať na izbovú teplotu.
 • Vylejte celú fľašu do upchatého záchodu (nesmie byť po okraj plný vody a radšej ak sa dá vodu odčerpajte).
 • Nechajte Coca-Colu pôsobiť aspoň hodinu – dve.
 • Do záchoda nalejte horúcu vodu (môže byť vriaca z kanvice) 
 • Opakujte podľa potreby.

 

Coca-Cola obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá zabraňuje množeniu baktérií a plesní v nápoji. Kyselina fosforečná v takom množstve v akom sa nachádza v sýtených nápojoch neublíži ľudskému organizmu. Vďaka kyseline fosforečnej je možné použiť Coca-Colu ako “núdzový” čistič upchatého odpadu.

 

Kyselinu forforečnú obsahujú aj čistite na záchod, ktoré si kúpite v drogérii a dokonca vo vyššej koncentrácii. 

 

Ak zriedite Coca-Colu v upchatom záchode tak koncentrácia kyseliny fosforečnej bude tak malá, že pravdepodobne záchod reálne neprepcháte, hlavne ak nepomohol zvon a iné účinnejšie spôsoby na upchatý záchod. 

 

Minimálne budete mať z čistenia upchatého záchoda Coca-Colou zaujímavú historku. 

 

Profesionálne čistenie upchatého záchodu (krtkovanie)

Ak nepomôže domáce prepchávanie záchodu, je načase zavolať si profesionálov na upchatý odtok. 

 

V interiéri (bytoch aj domoch) sa najčastejšie používa mechanické krtkovanie (spriechodnenie odpadovej rúry). Vybavenie profesionálneho krtkovača je odlišné od domácich špirál. Vybavenie je určené na profesionálny monitorich a prepchatie aj veľmi upchatých potrubí bez ich poškodenia. 

 

Používame strojové prepchávanie odtokov, špirály (krtkov) a špeciálne koncovky, na to určené, ktoré nepoškodia potrubie a vyčistia upchatý odpad. 

 

Vysokotlakové čistenie kanalizácie sa častejšie používa v exteriéri aby sa zamedzilo spätnému vytekaniu vody do interiéru bytu. 

 

Pri krtkovaní odhalíme aj vážnejšie problémy s potrubím (monitoring potrubia), ktoré v budúcnosti môžu spôsobiť vážne škody na majetku. 

 

Postup čistenia upchatého záchodu firmou:

 

 • Krtkovanie – prerazenie usadeniny  – špeciálna špirála s koncovkami je pomocou elektromechanického krtka vedená k miestu upchatia odpadu, a následne sú odstránené látky, ktoré spôsobili upchatie.
 • Frézovanie – čistenie celej dĺžky odtokovej rúry, pomocou špeciálnej koncovky (frézy), ktorá odstráni usadeniny a nepoškodí potrubie.

 

Pri krtkovaní je väčšinou nutné demontovať WC aby sa krtko dostal k odpadovej rúre. Všetky úkony spravíme za vás nemusíte nič demontovať pred naším príchodom.

 

Ako predchádzať upchatiu záchoda

 

 • Používajte primerané množstvo toaletného papiera, ktoré záchod dokáže spláchnuť. 
 • Nesplachujte do záchoda utierky, vlhčené obrúsky, výrobky hygienickej starostlivosti pre dámy, staré oblečenie ani iné predmety. Okrem upchatého záchoda sa vyhnete aj možnému poškodeniu kanalizačného systému.
 • Dávajte pozor aby deti do záchoda nesplachovali hračky a iné predmety, ktoré by mohli spôsobiť upchatie záchoda a celého kanalizačného systému. Monitorovanie potrubia

Zdieľaj tento článok

No Posts Found
Havarijná služba NONSTOP